Vzácná dvousetkoruna

07.03.2020

Už jste slyšeli o dvousetkoruně, za kterou lze získat až půl milionu?

Autor: www.sberatel.cz

Nejprve je důležité vysvětlit, po čem prahnou sběratelé bankovek a mincí. Nejvíce oceňují exempláře, které vykazují určitou anomálii oproti standardním kusům. U bankovek to může být chybný tisk, u mincí pak chybná ražba. Čím méně kusů se s takovou chybou přes všechny kontroly dostane do oběhu, tím lépe. A to hlavně pro toho, kdo takový exemplář vlastní. 

Pár šťastlivců v roce 1993 se tak mělo možnost dostat k dvousetkorunám, v kterých je zapracovaný jiný ochranný proužek, než který tam má správně být. Jak tento unikát vůbec vznikl? 

Česká republika potřebovala po rozpadu federace se Slovenskem urychleně natisknout a vyrazit bankovky a mince. Státní tiskárna cenin již tehdy objednávala speciální bankovkový papír v Německu. Jenže v německé papírně udělali chybu, když zaměnili jeden kotouček se správným ochranným proužkem za jiný, kde bylo napsáno Republique du Zaire. Stát Zair skutečně existoval mezi lety 1971 a 1997 a německý podnik dodával bankovky i pro tuto zemi později přejmenovanou na Demokratickou republiku Kongo. Velmi omezené množství českých dvousetkorun tak bylo vytištěno na papír s chybným ochranným proužkem a následně uvedeno do oběhu.

Šance bankovku najít je naprosto minimální.

Jeden ze šťastlivců, který si výjimečné bankovky při převzetí výplaty všiml, si tento exemplář roky schovával na památku, přestože se notafilii ani numismatice nikdy nevěnoval. Protože se jedná o velmi zachovalý kus, odhadli experti jeho cenu na 400 000 - 500 000Kč.

Pokud byste snad chtěli ve své peněžence hledat podobnou vzácnost, asi Vás zklamu. Podle odborníků jich je evidováno okolo třiceti kusů a zřejmě všechny jsou již umístěny v soukromých sbírkách. Mimoto záleží i na stavu bankovky. V některých případech byly tyto kusy ohodnoceny sumou přibližující se 100 000Kč.