Kurzy

Vám padělky v ruce nezůstanou.

Povinný kurz

Odborný kurz o rozpoznávání platidel podezřelých z padělání nebo pozměňování podle § 33 odst. 3 písm. c) zákona č. 136/2011 Sb. musí ze zákona absolvovat všichni zaměstnanci, kteří při zpracování bankovek a mincí posuzují jejich pravost nebo vracejí do oběhu přijaté bankovky a mince. 

Povinnost zajistit školení mají

provozovatelé kasina

směnárníci měnící české koruny, eura, americké dolary, britské libry a japonské jeny

platební instituce

poskytovatelé platebních služeb malého rozsahu

instituce elektronických peněz

vydavatelé elektronických peněz malého rozsahu (pokud provozuje pokladní služby

Styl školení a jeho přínosy

Všechny odborné kurzy o rozpoznávání bankovek a mincí podezřelých z padělání nebo pozměňování probíhají interaktivní formou. Výklad teorie podporují podrobné powerpointové prezentace vypracované odborníky České národní banky. Účastníci kurzu pracují se skutečnými bankovkami. Pomocí zvětšujících lup a UV lamp sami odhalují všechny ochranné prvky na zapůjčených platidlech. K dispozici budou mít také zařízení schopné zobrazit ochranné prvky v infračerveném spektru světla. Před začátkem školení zaměřeného na padělky obdrží každý účastník jeho stručný výtah, do kterého si může zapisovat další poznámky.

Po absolvování odborného kurzu o rozpoznávání bankovek a mincí podezřelých z padělání nebo pozměňování získá absolvent znalosti, jak bezpečně odlišit padělek od platidel pravých. Tím se minimalizují možné finanční ztráty spočívající v přijetí peněz padělaných, pozměněných, neplatných či nestandardně poškozených. Podnikatelský subjekt s proškolenými zaměstnanci také zvyšuje svou šanci na bezproblémovou kontrolu ze strany ČNB.

Osvědčení

Osmihodinový odborný kurz o rozpoznávání platidel podezřelých z padělání nebo pozměňování je dle předpisů zakončen povinným písemným testem, který je vyhodnocený ihned na místě. Absolventi obdrží do jednoho týdne od úspěšného zakončení školící akce Osvědčení o absolvování odborného kurzu. Tento ceninový dokument s fotografií, podobný občanskému průkazu a vydávaný na dobu neurčitou, bývá předmětem kontroly pracovníků ČNB.

Osnova školení

Platná legislativa

Formy penězokazectví, Padělání platidel, Pozměňování platidel, Reprodukce platidel, Stupně nebezpečnosti padělků, Technické pomůcky na ověřování pravosti platidel, Informační systémy o platidlech a padělcích

Poškození bankovek a mincí

Bankovky vhodné pro další oběh, Bankovky opotřebené oběhem, Bankovky poškozené běžně, Bankovky poškozené nestandardně, Výměna poškozených bankovek v bankách, Povinnost fyzických a právnických osob přijímat poškozené bankovky

Pravidla zadržení platidel podezřelých z padělání či pozměňování

Způsob zadržení platidel podezřelých z padělání či pozměňování, Náležitosti potvrzení o zadržení platidel podezřelých z padělání či pozměňování

Vlastnosti bankovkového papíru

Bankovkový papír a jeho vlastnosti, Pevnost a pružnost, Struktura, Reakce na UV světlo

Ochranné prvky bankovkového papíru

Vodoznak, Ochranný proužek, Ochranná vlákna, Konfety, Holografický prvek, Iridiscentní povlak, Mikroperforace

Tiskové techniky na bankovkový papír

Hlubotisk, Knihtisk, Offset, Sítotisk

Ochranné prvky spojené s tiskem bankovek

Mikrotexty, Giloše, Soutisková značka, Skrytýobrazec, Speciální barvy - OVI, Speciální barvy - UV, Speciální barvy - IR

Ochranné prvky mincí

Vroubkování hran, Magnetismus

Zájmový kurz

       Mám pro Vás skvělou zprávu. Na tomto školení určeném především pro podnikatelské subjekty, které nemají povinnost zajistit povinný kurz, a dále také pro širokou veřejnost, nakousneme všechna důležitá témata obsažená v odborném kurzu o rozpoznávání bankovek a mincí podezřelých z padělání nebo pozměňování. Časová dotace školení je poloviční a vydané osvědčení bude mít pouze informativní charakter.