Počet zadržených padělků

09.11.2019

Jak často se v České republice můžeme setkat s padělky peněz? Na to se zaměříme v dnešním článku.

Autor: Česká národní banka  

Je důležité zmínit, že počet zadržených padělků po nárůstu v roce 2013 trvale a razantně klesá. V prvních třech čtvrtletích roku 2018 bylo zadrženo 1521 falzifikátů. Pro porovnání v loňském roce za stejné období to bylo 2029 kusů. 

Letos bylo prozatím zadrženo 827 bankovek českých korun, 487 eur, 115 amerických dolarů a 39 ostatních měn. Dále pak také 8 českých a 31 eurových mincí.

Setkat se s padělkem je záležitost spíše náhodná.

Vždy na kurzu rozpoznávání bankovek a mincí podezřelých z padělání nebo pozměňování říkám, že na množství peněžních transakcí, které se v ČR za jeden rok uskuteční, se jedná o velmi nízkou hodnotu. Ze statistického hlediska je možnost setkat se s padělkem tedy spíše náhodná. 

Na druhou stranu v několika společnostech, v kterých jsem školil, s padělky zkušenosti mají. Ve většině případů se ale na padělek přišlo až při počítání hotovosti po směně nebo při odvodu hotovosti v bance. Ještě jsem nezaznamenal případ, kdy by pokladní/recepční/směnárník zadržel padělek dle platných právních předpisů. 

Autor: Česká národní banka   

Jelikož je padělek předložiteli vždy zadržen bez náhrady, doporučuji všem, aby alespoň základní peněžní ochranné prvky znali. Kontrola vodoznaku, proužku či soutiskové značky zabere jen nepatrnou chvíli a může Vám ušetřit nemálo finančních prostředků i perných chvilek v bance či na policii.