Pozměněné bankovky

11.01.2020

V oběhu se nemusíte setkat pouze s padělkem bankovky či mince. Lidé se občas snaží obohatit na druhých i pomocí peněz pozměněných.

Autor: Česká národní banka

Co tedy pozměnění peněz přesně znamená? Jedná se o úpravu peněz za účelem jejich udání do oběhu jako peněz vyšší nominální hodnoty nebo peněz platných nebo peněz jiné měny nebo peněz složených z více částí. Zjednodušeně můžeme konstatovat, že zatímco u padělků se jedná o výrobu reprodukcí, u pozměňování pachatelé upravují peníze pravé.

Jednou z možností je zvýšení nominální hodnoty bankovky. Takový příklad můžeme vidět na obrázku výše. Přestože se bankovka jeví jako padesátilibrová, ve skutečnosti se jedná o platidlo hodnoty pětilibrové. Pachatelé v tomto případě mechanicky setřeli slovní i textovou hodnotu a následně jí přetiskli na vyšší. V případě udání do oběhu pak mají devítinásobný zisk.

Platnost určitých vzorů platidel bývá jasně ohraničena. Někteří pachatelé se tak snaží získané neplatné peníze upravit, aby vyvolali dojem, že se jedná o peníze, s kterými lze stále bez problémů platit. I tato úprava je však trestná.


Autor: Česká národní banka

Občas se objeví pozměněné platidlo jedné měny, které vypadá jako měna jiná. Pamětníci si jistě vzpomenou na případy, kdy byly západním turistům vyměněny polské zloté vydávané jako české koruny. V té době, na rozdíl od dneška, byla polská měna o dost slabší, proto to pachatelům za jisté riziko stálo. V současné době jsem se setkal například s českými korunami, které měly dotištěné hvězdy a označení euro. Asi není potřeba zmiňovat, na jakou hodnotnější měnu si bankovka "hrála".

V České republice je ročně zadrženo pouze pár desítek pozměněných bankovek a mincí.

Pak dochází také k pozměnění, které vyplývá spíše z neznalosti zákona. Někteří jedinci se snaží chybějící část bankovky doplnit nepravou částí. Chybějící část například domalují nebo dotisknou. V tomto případě se jedná o pozměnění platidla skládáním pravých a nepravých částí. Kdyby dotyčný věděl, že když do banky donese více jak polovinu bankovky, dostane celou nominální hodnotu zpět, nemusel by se vystavovat riziku trestního stíhání.

Je důležité zmínit, že s pozměněnými bankovkami a mincemi se nakládá naprosto stejně jako s platidly padělanými. To znamená, že jsou předložitelům zadržené bez náhrady. Tuto povinnost mají kromě banky a zpracovatelů peněz také právnické osoby. Je na místě ale čtenáře uklidnit, protože za první tři čtvrtletí letošního roku bylo v ČR zadrženo pouhých čtrnáct exemplářů.