Pamětní stokoruna

05.09.2020

Dne 31. ledna 2019 uvedla Česká národní banka do oběhu svou historicky první pamětní bankovku. My si jí dnes trochu popíšeme.

Kvůli exempláři s Aloisem Rašínem na lícové straně museli poslanci v roce 2018 nejprve změnit zákon. Do té doby v něm totiž bylo pamatováno pouze na pamětní mince, které se razí již desítky let. 

ČNB uvažovala o emisi pamětní bankovky poprvé v roce 1999, kdy plánovala vydání symbolické hodnoty 2 000Kč vzor 2000 u příležitosti roku 2000. Pamětní bankovka neměla být jen sběratelskou zajímavostí, ale měly být na ní vyzkoušeny nové materiály a technologie pro případnou novou emisi českých bankovek. Tehdejší právní úprava, platné znění zákona o České národní bance, však vydání pamětní bankovky neumožňovala.

Novou bankovku již nemohl navrhnout Oldřich Kulhánek. Autor všech ostatních českých papírových platidel zemřel již před šesti lety v roce 2013. Ceny za předložení uměleckého návrhu vypsala ČNB v říjnu 2017 s uzávěrkou v lednu 2018. Soutěže se nakonec zúčastnilo patnáct autorů, kteří předložili sedmnáct návrhů. První cenu a doporučení k realizaci obdržel návrh akademické malířky Evy Haškové.

Pamětní bankovka je poměrně velká. Její rozměry jsou 194 x 84 mm.

Jako převládající barva bankovky byla stanovena zlatožlutá s tmavohnědou až černou barvou hlavních obrazců. Z ochranných prvků byl zvolen vodoznak, skrytý ochranný proužek, ochranná vlákna, soutisková značka, skrytý obrazec a opticky proměnlivá barva. Tyto viditelné prvky pak doplňuje ochrana v ultrafialovém a infračerveném pásmu spektra. 

Tento sběratelský unikát se v době uvedení do oběhu prodával za 1 100Kč. Protože se ale jedná o poměrně nízký náklad 20 000 kusů, mohla by bankovka postupem času získat na hodnotě. Již nyní je na internetu nabízena přibližně pětkrát dráž.