Pamětní list "Devadesátka"

12.05.2018

Není to pravá bankovka, ale spoustu z nich by svou vizáží strčila do kapsy.

Státní tiskárna cenin (STC) letos k 90. výročí svého vzniku vydala pamětní list v podobě bankovky s podobiznou Maxe Švabinského. Tento akademický malíř je autorem tří československých platidel z let 1934 - 1940. Zvláště jím navržená tisícikoruna získávala ve své době na mezinárodních soutěžích spoustu ocenění.

Pamětní list svým provedením vyvolal takový zájem z řad sběratelů, že se ho představitelé STC prostřednictvím společnosti Česká mincovna rozhodli zařadit do volného prodeje. A já mám radost, že jsem se stal také jejím majitelem.

"U motýla dochází v průhledu ke změně barevnosti ze zlaté na fialovou."

"Devadesátka", jak se pamětnímu listu v odborných kruzích říká, je doslova prošpikována ochrannými prvky vytvořenými za pomoci nejmodernějších technologií . Výčet je opravdu dlouhý, proto zmíním jen některé z nich.

Velmi pěkný je ochranný proužek s 3D efektem. Ten se běžně na našich bankovkách nevyskytuje. Další, v průhledu se měnící motiv motýla ze zlaté do fialové varianty, je z mého pohledu designově naprosto unikátní. S napodobováním této záležitosti by měli padělatelé velké potíže. Pokud byste si pak na pamětní list posvítili UV lampou, exemplář se Vám nádherně rozsvítí všemi možnými barvami (jako na obrázku výše). Z druhé, rubové strany pak za pomoci lupy objevíte spoustu mikrotextů, které jsou seskupeny  do příběhu o Maxu Švabinském.

Pokud Vás pamětní list zaujal, vězte, že je jeho prodejní cena stanovena na 690 Kč. V České mincovně ale bývá většinou brzy vyprodaný. Sám jsem si ho raději pořídil s dalšími pamětními exempláři prostřednictvím webové aukce.