Nový švýcarský tisícifrank

09.01.2021

Od minulého týdne můžete ve Švýcarsku k platbě použít novou bankovku v hodnotě tisíc švýcarských franků.

Zdroj: www.nzz.ch

Tento krok švýcarské centrální banky je v současné době poněkud nezvyklý. Centrální bankéři okolních zemí totiž bankovky s velkou nominální hodnotou do oběhu raději nedávají. Mají obavy, že by tato platidla byla zneužita k praní špinavých peněz a financování organizovaného zločinu.

Ve Švýcarsku ale takto vysoká hodnota smysl má. Tamní obyvatelé mají jednak vysokou životní úroveň, zadruhé je pak v této zemi jistou tradicí platit za zboží a služby v hotovosti.

Bankovka má hodnotu téměř 23 000Kč.

Švýcarský frank je ale zajímavý i z jiného pohledu. Účastníků mých kurzů se vždy ptám, co jim na této měně přijde zvláštní. A občas někdo správně podotkne, že jsou bankovky této rozvinuté země koncipovány vertikálně, zatímco například u českých korun, eur či amerických dolarů je použita vodorovná varianta.

Zdroj: www.nzz.ch

Nové vzory švýcarských bankovek jsou dle mého názoru designově velice povedené. Jejich ochrana mi pak přijde také na velmi dobré úrovni. Velice hezký je motiv zeměkoule, kde je nanesena speciální opticky proměnlivá barva OVI. Dále zde můžeme objevit mikroperforaci ve tvaru helvétského kříže. Na francích je nanesený také hologram, který lze na obrázku výše spatřit pod "zlatou koulí".

Kdo se tedy nebojí používání bankovek v hodnotě téměř 23 000Kč, mohl by mít z této novinky radost.