Nové stoeurové a dvouseteurové bankovky

04.01.2023

Na konci letošního května byly vydané eurové bankovky vyšších nominálních hodnot. Je tedy na čase si je trochu více představit.

Autor: www.centralbank.ie

V květnu 2013 uvedla Evropská centrální banka do oběhu první inovované pětieurové bankovky. Po více jak šesti letech, během kterých tento bankovní institut představil také nominální hodnoty 10 €, 20 € a 50€, jsme se dočkali i dvou nejvyšších hodnot, s kterými se nadále počítá. Jedná se o nové bankovky 100 € a 200 €. 

Tím je tedy celá série Europa uzavřena. Její název je odvozen od řecké bohyně, podle které je pojmenovaný náš kontinent. Motiv bohyně je na všech nových bankovkách několikrát uveden. 

Autor: www.ecb.europa.eu

Nejvýraznější je zřejmě nová podoba vodoznaku v levé nepotištěné části bankovky. Zatímco u všech předcházejících bankovek vzoru 2002 jsme v místě vodoznaku našli pouze okno v různých stavebních slozích, u nové série je kromě poloviny okna viditelná právě bohyně Europa. 


Jak lze vidět na obrázku výše, nový vzor má ve spodní části již tři pojmenování EURO, kdy zde přibyla azbuka. U starší série byla zvolena pouze latinka a řecká alfabeta. Dále místo pěti zkratek ECB jich je nově uvedených devět.

Zajímavostí může být i fakt, že je na novém vzoru na zadní straně již aktualizovaná mapa Evropské unie včetně Kypru a Malty. Jedná se o země, které do EU vstoupily až v roce 2004, což je a dva roky později, než byla vydána první eurová série, která tuto skutečnost nezohledňovala.

Autor: www.centralbank.ie 

Nová stovka a dvoustovka obsahují stejně jako 20 € a 50 € takzvané průhledové okno v pravé části bankovky v oblasti hologramu. Opět se na něm nachází podobizna Európy. Zatímco u staršího vzoru měl hologram podobu medailonu, nyní je tento ochranný prvek na všech bankovkách sjednocený do podoby holografického pruhu. 

V horní části stříbřitého proužku můžeme nově nalézt hologram se satelity. Když bankovku nakloníme, zobrazí se malé symboly € pohybující se kolem hodnotového čísla. Symboly € jsou pod přímým světlem viditelné ostřeji.

Série Europa by měla být mnohem lépe chráněna proti možnému padělání

Důležitá změna nastala u opticky proměnlivé barvy OVI. Zatímco dříve byla aplikována pouze na čtyřech největších nominálních hodnotách na rubové straně a měnila barvu z fialové do olivově zelené, nyní se již nachází na všech nominálech na lícové straně vlevo dole a má podobu takzvaného smaragdového čísla, které mění barevnost ze zelené do tmavě modré.

Přestože byly obě tyto vysoké nominální hodnoty oproti předchozímu vzoru zmenšeny, aby se lépe vešly do peněženek a zamezilo se případným problémům při jejich strojovém zpracování, setkal jsem se již s případem, kdy počítačka peněz přestala pracovat ve chvíli, kdy přepočítávala balík peněz, ve kterém byly smíchané oba dva platné vzory stoeurovky.

Nic to však nemění na věci, že nová série Europa je z hlediska designového velice povedená. Navíc by měla být mnohem hůře padělatelná než její předchůdkyně.