Tři nové dvacetikoruny v oběhu

06.07.2019

Na výročí sta let vzniku Československé republiky se dobře připravila i Česká národní banka. Pojďme se seznámit s nově vydanými mincemi.

Autor: Česká národní banka

ČNB nejdříve v úterý 23. 10. 2018 vydala zlatou minci v nominální hodnotě 10000Kč. Ryzost mince dosahuje hodnoty 999,9. Zajímavé je, že s ní může její majitel zaplatit útratu například v obchodě. Zbytečně by ale prodělal, protože hodnota mince je v současnosti vyšší než 32000Kč.

Autor: Česká národní banka

Hned následující den 24. 10. 2018 pak dala ČNB do oběhu tři speciální dvacetikoruny s portréty zakladatelů československého státu T. G. Masaryka, E. Beneše a M. R. Štefánika. Každý z motivů postupně vyjde v nákladu 200000 kusů.

Nové dvacetikoruny lze vyměnit na pobočkách ČNB.

Je důležité zmínit, že se nejedná o pamětní, ale oběžné mince, které se nedají objednat, ani zaslat. Zájemci si je tedy nemohou zakoupit u smluvních partnerů ČNB. Ten kdo bude chtít mít tyto tři exempláře ve své sbírce, musí navštívit některou z poboček centrální banky nacházejících se v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové, Plzni, Ústí nad Labem a Českých Budějovicích. Na pokladně mu vymění maximálně devět kusů mincí, od každého vzoru tři, v celkové hodnotě 180Kč. 

Autor: Česká národní banka 

Mince bude možné získat v roce 2019 v běžné i špičkové kvalitě také v tradičních sadách oběžných mincí. V témže roce se můžeme těšit na další tři dvacetikoruny s portréty Aloise Rašína, Viléma Pospíšila a Karla Engliše.