České bankovky v novém kabátě

10.11.2018

Autor: Česká národní banka 

U některých českých bankovek jsme se po devíti letech dočkali změn. Stokoruna a dvousetkoruna mají nyní novější kabát. 

Poslední změny na českých papírových platidlech jsou datovány do roku 2009, kdy byly inovovány bankovky v hodnotě 500Kč a 5 000Kč. Stokoruna s dvousetkorunou se změn dočkaly dokonce po dvaceti letech! Nenechte se ale mýlit. Bankovky mají původní podobu, kterou jim vtiskl již zesnulý malíř a grafik Oldřich Kulhánek. Obě papírové hodnoty jsou nově lépe zabezpečené proti padělání či pozměňování.

Na první pohled viditelná změna proběhla u ochranného proužku, který je nyní široký 3mm a při naklopení mění barvu z červenohnědé na zelenou. Starší vzory obsahují stříbrný proužek široký pouze 1,2mm. Nově také můžete v proužku objevit zkratku ČNB.

Bankovky vypadají na první pohled stále stejně.

Další změnu lze zpozorovat, pokud se na bankovku podíváte proti oknu v její levé nepotištěné části. K vodoznaku s historickou postavou přibyl takzvaný negativní vodoznak vysokosvětlý v podobě dobře viditelného hodnotového čísla 100 nebo 200, podle toho, kterou hodnotu v ruce držíte.

Změn se dočkala také ochrana v ultrafialovém spektru. Pod UV lampou objevíte v případě stokoruny gotický oblouk. U dvousetkoruny pak otevřenou knihu. U obou bankovek pak hlavní hodnotové číslo vlevo nahoře svítí zeleně. 

Detailisté mohou na inovovaném vzoru rovněž objevit podpis Jiřího Rusnoka, současného guvernéra ČNB. Ten se k podpisu bankovek dostal poprvé. Miroslav Singer, jeho předchůdce, toto štěstí neměl. V čele ČNB stál v letech 2010 - 2016, kdy žádná česká bankovka inovována nebyla.

Pokud zhodnotím nové ochranné prvky, osobně doporučuji kontrolovat bankovky podle inovovaného ochranného proužku. O změnu barevnosti se pokoušejí i někteří padělatelé. Dle studovaných skutečných padělků, které jsem měl v ruce, mohu ale konstatovat, že zatím nepříliš úspěšně. V kombinaci s kontrolovaným vodoznakem pak odhalíte téměř každý falzifikát.

Toto a mnohem více se dozvíte na mnou vedených kurzech rozpoznávání platidel podezřelých z padělání či pozměňování. Neváhejte se brzy zaregistrovat. :)