Nejhodnotnější bankovky světa

23.09.2022

Která bankovka má v současnosti nejvyšší hodnotu na světě? Na to se podíváme v dnešním článku.

Autor: www.ucreative.com

V nedávném článku jsme rozebírali hodnotu nově vydané švýcarské tisícifrankové bankovky. Od té doby jsem zapátral po platidlech s nejvyšší hodnotou na světě.

V současné době můžete nejvíce zboží či služeb zaplatit bankovou ze sultanátu Brunej nacházejícího se na ostrově Borneo v jihovýchodní Asii. Bankovku s hodnotou 10 000 brunejských dolarů lze v současné době směnit za cca 166 000 českých korun. Jedná se o polymerovou, tedy umělohmotnou, bankovku poprvé vydanou v roce 2006.

Autor: www.ucreative.com 

Obecně nyní spíše převládá trend platidla s vysokou hodnotou nevydávat. Často totiž tyto peníze slouží k snadnějšímu financování nekalých aktivit, jakými jsou například terorismu či překupnictví.

V jednom kufříku lze převézt velké množství peněz

Lze snadno spočítat, kolik objemu kancelářského kufříku zabere hodnota jednoho milionu dolarů v hotovosti. Milion dolarů v hotovosti převážený ve stodolarových bankovkách zaplní kancelářský kufřík asi ze 70 %. Pětiseteurové bankovky zaberou už pouze 15 % objemu kufříku. Švýcarské tisícifrankovky vyplní kufřík z pouhých 8 %. Milionem brunejských dolarů lze naplnit zavazadlo z 1,5 %. To neznamená nic jiného než, že v této měně se do kufříku vejde necelých 67 milionů dolarů. Při současném kurzu hodnota činí téměř  neuvěřitelných 1,5 miliardy korun.

Autor: www.latvia.eu

Možná byste to nečekali, ale v jedné z postsovětských zemí se do konce roku 2013 platilo bankovkou s hodnotou téměř 20 000 Kč. Jedná se o lotyšský lat. Konkrétně tedy o bankovku s nominální hodnotou 500 latů. To už je ovšem historie, protože od 01. 01. 2014 se v Lotyšsku platí výhradně eurem. 

Pokud budete mít potřebu si některé ze zmíněných papírových platidel pořídit, dávejte velký pozor, ať Vám nevypadne z kapsy či peněženky. :)