Bankovky natržené

21.07.2018

Autor: Česká národní banka

Jako malý hoch jsem si z natržené padesátikoruny vystřihl rudoarmějce a partyzána. Zbytek jsem hodil do koše. Vy to, prosím, nedělejte.

Dovolím si tipnout, že natrhnout bankovku se povedlo téměř každému jedinci. A pokud ne, povedlo se mu takovou bankovku alespoň přijmout při běžném placení nákupu či služby.

Důležité je vědět, že absolutně nezáleží na tom, o jak velké natržení se jedná a zda je pouze jedno nebo jich je například deset. Dokonce není podstatné ani to, zda je slepeno lepící páskou či nikoli.

V tomto případě se dle zákona 136/2011 Sb. o oběhu bankovek a mincí vždy jedná o bankovku běžně poškozenou. Zatímco fyzická osoba může od protistrany takovou bankovku odmítnout, právnické osoby (např. obchodník) a banky mají povinnost takovou bankovku přijmout a už jí nevracet dále do oběhu.

"Vůbec nezáleží na délce a počtu natržení"

Pokud Vám pokladní takovou bankovku dává při transakci do ruky, v ten moment vlastně jedná protiprávně. Pokud si takto poškozeného platidla všimnete v peněžence až později, nejjednodušší je zajít do kterékoliv banky, kde Vám jí bez problémů vymění za novou neporušenou.

Je nutné ještě upozornit, že je velký rozdíl mezi bankovkou natrženou a přetrženou. Jak nakládat s platidlem přetrženým se podíváme v některém z příštích článků.