Bankovky a UV lampa

11.07.2020

Všimli jste si někdy, jak pokladní nasvěcují přijímané bankovky pod UV světlem? Dnes se podíváme na to, k čemu tato kontrola slouží.

V současné době je na většině bankovek aplikována ochrana v ultrafialovém spektru světla. UV lampa nám tak může pomoci rozeznat případné padělky. Je ovšem důležité vědět pár důležitých zásad. Dnes se podíváme na vlastnost bankovkového papíru při jeho nasvícení pod lampou.

Na školeních padělků, která vedu, se nezřídka setkávám se zjednodušeným postupem kontroly pravosti platidel. Pokladní vezme přijaté platidlo, strčí ho pod UV lampu a pokud se papír "nerozsvítí", považuje automaticky bankovku za pravou. Tak jednoduché to ovšem není.

Pravá bankovka pod UV lampou skutečně v optimálním případě nesvítí. Je to dáno postupem při její výrobě. Kašovitá hmota tvořená rostlinnými vlákny se uměle chemicky nedoběluje. Proto vypadá pravá bankovka pod běžným i UV světlem úplně stejně.

V optimálním případě pravá bankovka "nesvítí".

Naproti tomu běžný kacelářský papír, aby vypadal tak krásně sněhobíle, je vždy uměle přibarvený chemickými bělidly. Padělky vyrobené na tomto druhu papíru se pak pod UV lapmou "rozsvítí" do modrobíla. 

Dovoluji si ovšem zdůraznit, že toto nastává pouze v optimálním případě. Padělatelé si už běžně pořizují takzvané zhášecí barvy. Při potření padělku touto zhášecí barvou se pod UV lampou platidlo již "nerozsvítí". Pokud se tedy někdo spolehne pouze na UV lampu, může se stát, že přijme padělek jako bankovku pravou.

Zajímavé je, že může nastat i opačná situace. Tedy, že pokladní odmítne pravou bankovku kvůli podezření, že se jedná o padělek. Pokud zapomenete nějaké peníze v kapse kalhot a tento oděv v pračce vyperete, dostane se bankovka do kontaktu s pracím prostředkem, v kterém se chemická bělidla také nacházejí, což má nezřídka za následek, že se pravá bankovka "rozsvítí".

Jak lze vidět, UV lampa nám v tomto případě příliš užitečná není. V příštím článku se podíváme na další možnosti, jak lampu při kontrole platidel využít.